GOOGLE ANALYTICS DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

GOOGLE ANALYTICS UZMANI İLE GÖRÜŞ

İnternet siteleri trafik verileri başarılı pazarlama stratejilerinin önemli bileşeni durumundadır. Ayrıntılı veri tahminleri iyi karar alınmasını sağlar. Böylece yapılan yatırımlardan kazanılan gelirler hakkında raporlar elde edilerek geri bildirimler sağlanmaktadır. Standart web siteleri, uygulama analitik kurulumu, kaynak, trafik düzeni, davranışla ilgili üst düzey verileri görebilmek için kullanılması gerekmektedir.

Genellikle belli hedef izleme, e-ticaret bilgileri ile az veri içermektedir. Değerlerin güvenilirliğini azaltan da dahili yönlendirmeler, spam trafiği içeren verilerin tespit edilememesi durumudur. Analitik hesap yapılandırmasının gerçekleştirilmesinin yanı sıra verilen hizmetler Google Analytics seçilen özel panoların oluşturulması alanında özel danışmanlık hizmetleri dijital pazarlama ve reklam alanında sunulur.

Analytics Danışma Hizmeti
Neleri Kapsar?

İşletmenizin imajını düzeltmeye yönelik çalışmalar, eğitim uygulamaları Analytics hizmetleri arasında yer alır. Danışmanlık katılımları değişken ve renklidir. Hesaplar için kontrol edilen, önemli bazı durumlar vardır. Google Analytics danışmanlık hizmeti içeriği şunları kapsamaktadır:

-İzleme Denetim Hizmetleri: İçerik yönetim sisteminin değişmesi, sayfalarınızın sık sık düzenlenmesi, kurumsal ağ kullanımları sayfaların doğru oturumları, ihtiyacınız olan boyutların incelenmesi de bu kısımda yer alır. İstatistiklerin yanlış şekilde şişirilmemesi için ödeme ağ geçitleri, CRM ile ilgili entegrasyonlara bakılarak hata sayfaları izlenmelidir. Düzenli kullanıcılar IP adresine bakılarak filtrelenmekte, kodlarla ilgili önerilerde bulunulmaktadır.

-Kanal Raporlama: Verilerin okunarak incelenmesi, dış araçlarla desteklenmesi, tırmanma ve düşüşlerin arkasında yatan nedenlerin anlaşılması, sayfalara doğrudan trafik görünümü görülmektedir. Analizler sonrasında ücretli ve organik arama motorları, diğer web sitelerinden gelen trafikleri net şekilde yorumlamak gerekir. Kapsamlı incelemeler bu kısımda yapılır.

Bunların yanı sıra hedefler, e-ticaret, gelişmiş yön, veri liderliği stratejileri, pano oluşturma, danışmanlık atölyeleri de yer almaktadır.

Google Analytics Hizmetlerinin Avantajları Nelerdir?

Ürünleriniz veya markalarınızın yer aldığı web siteleri ve ona bağlı mobil uygulamaların performanslarının ölçülmesinde kullanılan Google Analytics ürünlerini sağlayan dijital pazarlama ajansının sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

-Google Adwords reklam performansı artabilir,

-İnternet sayfalarında gerçekleşen etkileşimleri Analytics ile ölçebilirsiniz,

-Ücretli reklam aramalarında düşük maliyetlerle yüksek dönüşümler sağlanır,

-Sosyal medya aktiviteleri ölçülerek kullanılan stratejilere yansıyabilir,

-Doğal aramalar seo sonuçlarının iyi konum elde edilmesine yardımcı olur,

-Dijital pazarlama kampanyaları iyi dönüşen kanallara göre optimize edilebilir,

-Site içinde ziyaretçi demografik davranışları incelenerek iyileştirilerek dönüşümler karlı bicine getirilebilir,

-Rakiplerin rekabet analizleriyle karlı dönüşümler elde edilebilmesi de mümkündür.

Google Analytics ve Raporlama Hizmetlerinin İçeriği

Mevcut durumda internet sitenizin olması, sosyal medyada bulunmanız internet dünyasında başlangıç olarak görülmektedir. Ürün ortaya çıkardığınızda da bunu kullananların şikayetleri ve memnuniyetleri her zaman ulaşmamaktadır. Sonuçları Google tarafından sunulan raporlamalarla öğrenmeniz mümkündür. Farklı yoldan gelen ziyaretçilerin sergilediği davranışlar, neleri beğenerek hangi sayfadan hemen ayrıldığı da bilinmelidir.

Analytics hesapların yapılandırılması ve optimizasyonu uzmanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Google Analytcis nedir sorusuna web site analizlerinin yapılmasında rol alır cevabını verebiliriz. Hizmetler bütünleşik şekilde Google Etiket Yöneticisi, Data Studio gibi özellikleri barındırır.

Google Analytics Denetimi

Veri değerlendirme süreçlerinde uzmanlar herhangi sorunla karşılaşmamak için detaylı Google Analytics kontrolü yapmalıdır. Google Analytics denetimi ne işe yarar sorusuna internet sitesinin analizini gerçekleştirmektedir cevabını verebiliriz. Uzmanlar konfigürasyon, izleme kodu, veri bütünlüğü, dönüşüm izleme denetlemesini içeren detaylı hizmetler sunmaktadır.

Denetimler sonrasında işletmenize gereken veriler hatasız şekilde ulaşmakta, hesapların güncellemesi de yapılmaktadır. Veri odaklı çalışmalar hesaplarınızın daha işlevsel olması için hizmetleri sunmaktadır.

Neden Analytics Desteği Alınmalı?

Firmanızın dijital pazarlama, internet faaliyetleri ölçülmeden pazarlama, tanıtım, reklam harcamalarının yönetilmesi yüksek maliyetli, verimsiz olacaktır. Şirket içerisinde konumlanan ekipler tarafından veya dışarıdan Analytics hizmetleri alınsa da düzenli şekilde performans ölçümleri yapılması bütçenizi etkili biçimde kullanmanızı sağlar. Başarılı pazarlama stratejisinin temelinde internet site trafikleri grafiklerinin de analizi yapılmalıdır.

Site trafiğine bakma gibi belli başlı işlemlerin analizi de Analytics ile yapılır. Analizlerle elde edilen verilerin sonuçları planlama, tahminlerin yapılmasına yardımcı olur. Böylelikle yatırdığınız yatırımların da zamanla geri dönüşü analizlerle ölçülebilir. Giriş kısmındaysa internet sitelerinin olmazsa olmazlarından sitede ki trafik durumu, ziyaretçilerin davranışları, gelen trafik kaynakları gibi üst düzey verilerin izlenmesi için analitik kurulması gerekir. Giriş kısmında analitik kurulumları ayrıntılı veriler içermese de ayarların yapılması gerekmektedir.