Dönüşüm Oranı Optimizasyon Hizmeti

Call to action butonunun sayfadaki konumu ve boyutu, dönüşüm odaklı iniş sayfasının uzunluğu, kısalığı, sayfada kullanılan kelime grupları doğru şekilde optimize edilerek dönüşüm optimizasyonu gerçekleştirilmesi mümkündür.

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi beraberinde pek çok yeniliği de getirmiştir. Dijital pazarlama alanında önemli noktalardan olan dijital pazarlama Consersion Rate Optimization sözcüklerinin baş harfinden meydana gelir. Bir sayfada yer alan ürün dönüşümlerinin önündeki engelleri kaldırma işlemlerine dönüşüm oranı optimizasyonu denilir. Optimizasyon kullanıcıların verilerinin ve davranışlarının incelenmesi sonucu gerçekleşir. Dönüşüm oranı hesaplamasının yapılması da yer almaktadır.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Dönüşüm optimizasyon oranı çalışmaları optimizasyon hedefleri ölçümlemek, A/B testlerinden optimizasyon aşamalarına dek uzanan adımları, CRO araştırması anketleri gibi adımları da içinde bulundurmaktadır.

Bu aşamada kullanıcıların karşısına çıkan engeller doğru yazılımlarla incelenerek daha çok dönüşüm oranı sağlanması mümkündür. Doğru şekilde kurgulanmayan, ölçümlenmeyen, yanlış ölçümlenen test sonucunda uygulanan optimizasyon dönüşüm oranında büyük düşüşlere neden olabilmektedir.  Bu sebeple dönüşüm oranı optimizasyonlarının tek seferde değil sürekli olarak uygulanması gerekmektedir.

Dönüşüm oranlarının artırılmasına yönelik olan veri odaklı yaklaşımlarda uygulanan testlerin her zaman kazanan olması gerekmemekte, kullanıcı davranışları konusunda bilgi verilerek, dönüşüm oranlarını artıracak testlerin belli istatiksel anlamları bulundurması gerekmektedir. Dönüşüm oranı noktasında hizmetler sağlanarak sadece A/B testleri, sonuçları değil, doğru ölçüm sağlandığından, yapılan çalışmaların yinelenebilir olduğundan emin olunması gerekir.

Test sürecinde kullanılan araçlar sayesinde testin hazırlanma süreçleri daha hızlı hale getirilerek gereken sayfaları kolay uygulanabilir ve pratik şekilde oluşturmak mümkün durumdadır.  Farklı departmanların da görüşleri alınarak kullanıcı davranışlarının anlaşılması noktasında bakış açıları genişletilmektedir.

Dönüşüm oranı nedir sorusuna çeşitli markaların faaliyet gösterdiği alanlar, ihtiyaçları farklı olduğu için dönüşüm oranı optimizasyonu süreci de farklılık gösterir cevabını verebiliriz. Sürece başlarken markalarla yapılan başlangıçlar toplantısında ihtiyaçları tespit edecek soruların sorulması gerekir.

Hızlı katkı sağlayan işler öncelik sırasına konularak proje planları oluşturulmaktadır. Dönüşüm oranı optimizasyonunda A/B testleri, çeşitli araştırma anketleri gibi aşamalarla ölçümlemeler doğru şekilde yapılarak optimizasyon sürecine başlanmaktadır. Standart proje akışlarının nasıl olması gerektiğiyse incelenerek akışlara göz atılabilir.

Mobil uygulamaların veya internet sitelerin ihtiyaçları göz önüne alınarak ihtiyaçlar belirlenmekte, doğru adımlar süreç içine katılmaktadır. Dönüşüm optimizasyonunun büyük yararı ise düşük miktarlarla büyük kar oranı yakalamaktan geçmektedir. Mikro ve makro dönüşüm olarak isimlendirilen dönüşüm optimizasyonu türleri şöyledir:

-Mikro dönüşümler: E-posta listelerine üye olmak, sepet içerisine ürünler eklemek, sitelere üye olmak

-Makro dönüşümler: Teklif formları istemek, hizmetlere abonelikler sağlamak, ürünleri satın alınması için teşvik etmek

Bir internet sitesi ya da uygulama için doğru hedef kitleye ulaşılması amacıyla önemli çaba harcanmakta, gereken çaba sonucunda karşılık almak için gereken stratejiler kurgulanması gerekmektedir.

Gelen ziyaretçi trafiğinin doğru analizinin yapılmaması sonucunda istenilen aksiyonsa sağlanmamaktadır. Dönüşüm tamamlayabilmek içinse ziyaretçilerin doğru biçimde yönlendirilmesi, site, uygulamalarla etkileşime geçmelerini sağlamak gerekir.

Dönüşüm faaliyetleriyle pazarlama için harcanan bütçelerin verimli kullanılmasının sağlandığı gibi internet siteleriyle etkileşime geçen kişilerin üzerinden dolaylı biçimde reklamlarının yapılması da sağlanmaktadır. Dönüşüm oranında yapılacak işlemler sitelerin, uygulamaların ihtiyaçları doğrultusunda belirlenmektedir.

Gereken incelemeler ardından tema ve renk değişimi gibi basit işlemlerden daha karmaşık süreçlere dek işlemler bulunmaktadır. Dönüşüm süreçleri birden çok içeriğe sahip alan olarak ortaya çıkar. Dönüşüm optimizasyonu mobil uygulamalar, internet sitelerinin internet üzerinden gelen ziyaretçilere göre belirlenen hedeflerin gerçekleştirilmesini ifade etmektedir.