Firmanızın İmzası

Firmaların imzası niteliğinde olan Logo, bir firmanın en iyi şekilde temsil edilmesi için özel olarak tasarlanır. Logo tasarlama işlemi yapılırken logo tasarlama kurallarının da göz önüne alınarak, tasarımın gerçekleştirilmesi gerekir.Markanın, hangi sektörde olduğuna göre değişiklik gösteren logo tasarımları, her sektöre özel olarak tasarlanır. Markanızın kimliğini yansıtan logo tasarımları ile markanızı daha çok ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Logo, firma kimliğini en iyi şekilde yansıtması ve içerisinde bulundurduğu resmi doğru aktarabilmesi açısından oldukça önemlidir. Firmanın ilgi çekmesini ve bilinirliğini arttırmasını sağlayan en önemli araçlardan biri olan logo, bir markanın veya firmanın benliğini yansıtması gerekir. Çok bilinirliği olmayan firmaların, logo seçimleri kötü denecek düzeyde ise bilinirlik çok fazla artmadan logonun değiştirilmesi önerilir.

Çünkü zaten marka tam olarak bilinmediği için müşteriler, değişimi çok fazla anlamazlar. Ancak bilinen güçlü markalar için logo değişimi biraz zor kabul edilebilir. Bu nedenle en başta logonun iyi yapılması gerekmektedir.Logo tasarım çalışmalarında, kesinlikle ucuza kaçılmaması gerekir. Markanız için yaptırdığınız logonun, kimliğinizi yansıtması ve kaliteli olması önemlidir. Ücretten kısıp, maliyeti düşürmek için yaptırdığınız kalitesiz görünümü olan logolar, markanızın prestijini zedeler.Bir marka, firma veya şirketin akılda kalıcı olmasını sağlayan en önemli etkenler arasında bulunan logo, markaların kendini en iyi tanıtabilmesine de olanak sağlar.

TEKLİF ALMAK İÇİN

Logo Nasıl Yapılır?

Logolar, çeşitli görseller, el yazısı, el çizimi gibi birçok ögenin birleşmesi sonucunda oluşan ve markanın kimliğini yansıtan bir tasarımdır. Markanız için logo tasarım tercihi yaparken, hitap ettiğiniz kitlenin yaş aralığına, eğitim durumuna, cinsiyetine ve ilgi alanlarına olmak üzere birçok noktaya dikkat ederek bu doğrultuda tasarımın yapılması gerekir. Bu nedenle logonun, ilgi çekici ve hedef kitleye uygun bir görünüm sunması önemli bir etkendir.Logo tasarımları yapılırken, hem markanın istediği şartlar hem de sektör göz önüne alınarak tasarım yapılır. Logo tasarımı yapılırken, hangi çeşit logonun kullanılacağı ise tamamen müşteriye kalmış olan bir noktadır. Hangi logo çeşidini tercih edeceğinize karar vererek bu doğrultuda tasarımınızı yaptırmanız sizin açınızdan daha olumlu olacaktır.

Logo Çeşitleri

Logolar yukarıda da söylendiği gibi bilinen bir fontun kullanımıyla ya da deformasyonuyla oluşturulabileceği gibi yeni bir font tasarımıyla da oluşturulabilir. Bilinen yeni typografik logo tipleri ise örnekleriyle birlikte aşağıdaki gibidir.

San Serif Stili Logolar

San Serif Stili logolarda amaç, sade ve güçlü bir görünüm sağlamaktır. Keskin hatları olan bu logo tasarımı, genellikle modern tarzdaki logolar için kullanılır.

Tek Karakterden Oluşan Logolar

Tek tipografik karakterden oluşan logolar, modern ve güçlü fikirleri temsil eder. Genellikle çok karakterden oluşan logo tasarımları tercih edilse de tek karakterden oluşan logo tasarımları da oldukça fazla tercih edilmektedir.

Çok Karakterden Oluşan Logolar

Birden fazla tipografik karakterden oluşan logo tasarımlar, diğer adıyla çok karakterden oluşan logolar, en fazla kullanılan logo tasarım modelidir. İstenilen modele göre tasarlanan bu logolarda, basit, sade, modern, şık ve daha birçok farklı model tasarlanabilir.

Kombinasyon Tipi Logolar

Bu logo tasarımları genellikle iki veya daha fazla logo tipinin birleşmesiyle oluşur. El çizimleri, harfler, gölgeler ve farklı türde olan karakterler, bilgisayar üzerinde bir araya getirilerek kombinasyon tipi logo tasarımları ortaya çıkmaktadır. Bu logo tasarımları, ilgi çekici ve enerjik görünümleri ile oldukça fazla tercih edilen logo çeşitleri arasındadır.

Kaligrafik Logolar

El çizimi ve el yazısı kullanılarak tasarlanan kaligrafik logo modelleri, klasik bir tasarım olarak görünmesinin yanı sıra modernliği ile de göze çarpıyor. Markanın isteğine uygun olarak tasarlanan kaligrafik logolarda, süslü çizgiler kullanılarak yaratıcı tasarımlar ortaya çıkmaktadır.

Logolarda Bulunması Gereken Özellikler

  • Logonun yapılacağı markanın özellikleri iyi bir şekilde yansıtılmalıdır.
  • Her markanın bir kişiliği vardır. Logonun bu kimliği yansıtması gerekir.
  • Logonun yapılış amacı markayı tanıtmak olduğu için, markaya özel ve özgün bir logo tasarımı olmalıdır.
  • Logolar, renk, biçim ve model olarak bir bütünlük içerisinde olması gerekir. Ayrıca küçültülmüş şekilde de kullanılacağı düşünülerek, logo ayrıntılarına dikkat edilmesi gerekir.
  • Bir marka için yapılan logo tasarımlarının, okunabilir ve net olması önemlidir.
  • Logolarda, harf sayısının çok olması, okunabilirliği bozduğu için çok fazla harf kullanımı önerilmez.

Profesyonel Logo Tasarımı

Profesyonel Logo Tasarım şirketlerin kimliğini yansıtan en önemli görsel öğedir. Bu bakımdan logo bir şirketin vizyonu açısından oldukça önem taşımaktadır.

Logo Tasarımı İçin Tıklayın