Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir?

Pazarlama, ürün ve hizmetleri tanıtmak için interneti ve masaüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve diğer dijital medya ve platformlar gibi çevrimiçi tabanlı dijital teknolojileri kullanan pazarlama bileşenidir. 1990’lar ve 2000’lerdeki gelişimi, teknolojinin markaları ve işletmeleri pazarlamak için kullanılma şeklini değiştirdi. Dijital platformlar giderek pazarlama planlarına ve günlük hayata dahil oldukça ve insanlar fiziksel mağazaları ziyaret etmek yerine dijital cihazları kullandıkça, Arama Motoru Optimizasyonu’nun (SEO) bir kombinasyonunu kullanan dijital pazarlama kampanyaları yaygınlaştı.Arama motoru pazarlaması (SEM), içerik pazarlaması, etkileyici pazarlama, içerik otomasyonu, kampanya pazarlaması, veriye dayalı pazarlama, e-ticaret pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, sosyal medya optimizasyonu, e-posta doğrudan pazarlama, görüntülü reklamcılık, e-kitaplar, Ve optik diskler ve oyunlar yaygınlaştı. Dijital pazarlama, televizyon, cep telefonları (SMS ve MMS), geri aramalar ve beklemedeki cep telefonu zil sesleri gibi dijital medya sağlayan internet dışı kanallara uzanır. Dijital pazarlama, çevrimiçi pazarlamadan internet dışı kanallara kadar uzanır.

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Stratejileri:

 • Arama Motoru Optimizasyonu SEO
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • Video Pazarlaması
 • E-Posta Pazarlaması
 • Blog Çalışmaları
 • Web Sitesi İçerik ve UX
 • PPC Reklam Çalışmaları

Yeniden Pazarlama(Remarketing) Nasıl Çalışır?

Etkileşimli pazarlamanın bir türü olan doğrusal olmayan pazarlama, bir İnternet kullanıcısının çevrimiçi etkinlikleri hakkında bilgi toplayan işletmelere dayanan ve birçok alanda görünmeye çalışan uzun vadeli bir pazarlama yaklaşımıdır.

Yeniden Pazarlama (Remarketing)

Tüketicilere doğrudan, tek yönlü mesajlar (basılı, televizyon ve radyo reklamları aracılığıyla) iletmeyi içeren geleneksel pazarlama tekniklerinden farklı olarak, doğrusal olmayan dijital pazarlama stratejileri, birden fazla çevrimiçi kanalda potansiyel müşterilere ulaşmaya odaklanır.

Daha yüksek tüketici bilgisi ve daha sofistike tüketici tekliflerine yönelik talep ile birleştiğinde, bu değişiklik birçok işletmeyi sosyal yardım stratejilerini yeniden düşünmeye ve yeterli marka gösterimini, katılımını ve erişimini sürdürmek için çok kanallı, doğrusal olmayan pazarlama tekniklerini benimsemeye veya birleştirmeye zorladı.Doğrusal olmayan pazarlama stratejileri, farklı platformlar için reklamları optimize etme ve geniş tutarlı bir kitleden ziyade çeşitli bireysel alıcılara reklam verme çabalarını içerir.Bazı araştırmalar, geleneksel pazarlama yaklaşımlarına yönelik tüketici tepkilerinin işletmeler için daha az tahmin edilebilir olduğunu göstermektedir.

2018’de yapılan bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çevrimiçi tüketicilerin yaklaşık %90’ı, bir mağazayı ziyaret etmeden ve satın alma işlemi yapmadan önce ürünleri ve markaları çevrimiçi olarak araştırdı.

Küresel Web Endeksi, 2018’de tüketicilerin %50’sinden fazlasının sosyal medyadaki ürünleri araştırdığını tahmin ediyor. İşletmeler genellikle ürünlerini sosyal medyada olumlu bir şekilde tasvir eden bireylere güvenir ve pazarlama stratejilerini bu tür yorumları oluşturmak için büyük sosyal medya takibine sahip kişileri hedef alacak şekilde uyarlayabilir. Bu, işletmelerin ürünlerini veya hizmetlerini tüketicilere tanıtmak için kullanabilecekleri ve şirketin maliyetlerini azaltabilecek bir yöntemdir.

MARKA BİLİNİRLİĞİ

Modern dijital pazarlamanın temel amacı, müşterilerin ve genel halkın belirli bir markaya aşina olduğu ve tanıdığı marka farkındalığını artırmaktır. Marka bilinirliği ve tüketici karar verme üzerindeki etkisi nedeniyle genel olarak dijital pazarlama ve pazarlamada marka bilinirliğini artırmak önemlidir.Markaların Tüketici Davranışı Üzerindeki Etkisi:Marka denkliğinin temel boyutlarından biri olan marka farkındalığı, bir markanın düşünce setine dahil edilmesinin ana faktörünü temsil etmesi nedeniyle genellikle tüketicilerin satın alma kararları için bir ön koşul olarak kabul edilir. Tüketicilerin marka farkındalığı ve algılanan riski, markaya ve özelliklerine aşinalık nedeniyle değerlendirme ve satın alma kararına olan güvenlerini etkileyebilir.Son trendler, işletmelerin ve dijital pazarlamacıların marka bilinirliğine öncelik verdiğini ve dijital pazarlama çabalarını önceki yıllara göre marka bilinirliği ve hatırlamayı geliştirmeye daha fazla odakladığını gösteriyor. Bu, dijital pazarlamacıların %81’inin geçtiğimiz yıl marka bilinirliği oluşturmak için çalıştığını tespit eden 2019 İçerik Pazarlama Enstitüsü araştırmasından açıkça görülmektedir. Başka bir İçerik Pazarlama Enstitüsü araştırması, B2B pazarlamacılarının %89’unun artık marka bilinirliğini artırmanın satışları artırmaya yönelik çabalardan daha önemli olduğuna inandığını ortaya koydu.

Yeniden Pazarlama (Remarketing): Marka bilinirliğini arttırmak

Online alışverişin büyümesi. Amerika Birleşik Devletleri’nde 230,5 milyon kişinin alışveriş yapmak, karşılaştırmak ve ürün satın almak için 2016’da 209,6 milyon olan interneti 2021 yılına kadar kullanacağını tahmin ediliyor. İnsanların %87’sinin 2018’de dijital kanallarda ürün ve marka aramaya başladığını oranları buldu.

 • Müşteri davranışında dijital etkileşimlerin rolü. ABD olduğu tahmin ediliyor ABD’de yapılan tüm perakende satın alımların %70’i, bir dereceye kadar markalarla çevrimiçi etkileşimlerden etkilenir.
 • Marka farkındalığının çevrimiçi tüketici karar verme sürecinde artan etkisi ve rolü: Hizmet arayan çevrimiçi alışveriş yapanların %82’si bildikleri markaları tercih ediyor.
 • Sosyal medyanın kullanımı, rahatlığı ve etkisi. Hootsuite tarafından yakın zamanda yayınlanan bir rapor, sosyal medya platformunun 2018’den %9’luk bir artışla 3.4 milyardan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu tahmin ediyor:
 • The Manifest tarafından 2019 yılında yapılan bir anket, sosyal medya kullanıcılarının %74’ünün sosyal sitelerde markaları takip ettiğini ve işletmeleri takip eden kişilerin %96’sının bu markalarla sosyal platformlarda da etkileşimde bulunduğunu belirtiyor.
 • Deloitte’a göre, ABD’deki her üç tüketiciden biri bir ürün satın alırken sosyal medyadan etkilenirken, Y kuşağının %47’si alışveriş yaparken bir markayla sosyal medyadaki etkileşimlerini etkiliyor.

Marka Bilinirliği Oluşturmanın Çevrimiçi Yolları

Dijital pazarlama stratejileri, tüketiciler arasında marka farkındalığını artırmak için bir veya daha fazla çevrimiçi kanal ve tekniğin kullanımını içerebilir.

Remaketing: Marka bilinirliğini arttırma için profesyonel adımlar gerektirir:

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu teknikleri, genel sektörle ilgili arama sorguları için ticari web sitelerinin ve markayla ilgili içeriğin görünürlüğünü artırmak için kullanılabilir. SEO’nun marka bilinirliğini artırmak için öneminin, arama sonuçlarının ve öne çıkan snippet’ler, bilgi panelleri ve yerel SEO gibi arama özelliklerinin müşteri davranışı üzerindeki artan etkisiyle ilişkili olduğu söyleniyor.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

PPC reklamcılığı olarak da bilinen SEM, arama sonucu sayfalarında ve web sitelerinde göze çarpan, görünür bir konumda reklam alanı satın almayı içerir. Arama ağı reklamlarının marka bilinirliği, bilinirlik ve dönüşümler üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Ücretli reklamları tıklayan arama yapanların %33’ü, bunu belirli arama sorgularına doğrudan yanıt verdikleri için yapıyor.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Pazarlamacıların %70’i, marka bilinirliğinin artmasını bir numaralı hedefleri olarak sosyal medya platformlarında pazarlamaya bağlıyor. Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube, şu anda sosyal medya pazarlama ekipleri tarafından kullanılan en iyi platformlar olarak listeleniyor.

İçerik Pazarlama

Pazarlamacıların %56’sı kişiselleştirilmiş içeriğin (marka odaklı bloglar, makaleler, sosyal güncellemeler, videolar, açılış sayfaları) marka hatırlanmasını ve katılımını iyileştirdiğine inanıyor. Etkileşimli içerik oluşturma, sosyal paylaşım ve misafir bloglama unsurlarını içeren proaktif ve tutarlı bir içerik stratejisi, marka bilinirliğini ve sadakatini %88’e kadar artırabilir.

Geliştirme ve strateji

Geleneksel pazarlamada meydana gelen en büyük değişikliklerden biri dijital pazarlamanın ortaya çıkışıydı. Geleneksel pazarlamadaki bu büyük değişime uyum sağlamak için pazarlama stratejilerini yeniden icat etti. Dijital pazarlama, sürekli gelişen ve hızla değişen teknolojiye bağlı olduğundan, dijital pazarlama gelişmelerinden ve stratejilerinden de aynı özellikler beklenmelidir. Bu bölüm, şu anda dikkate değer olayları nitelendirme veya izole etme girişimidir ve baskı zamanından itibaren kullanılmaktadır.

Etkileyici Pazarlama

Etkileyenler olarak bilinen ilgili topluluklar içinde önemli düğümler tanımlanır. Dijital hedeflemede önemli bir kavram haline geliyor. Influencer’lar, markaların sosyal medyadan ve bu çoklu platformlarda bulunan geniş kitleden yararlanmasına olanak tanır. Facebook Reklamları veya Google AdWords kampanyaları gibi ücretli reklamlar veya SAP C4C, Microsoft Dynamics, Sage CRM ve Salesforce CRM gibi gelişmiş SCRM (Sosyal Müşteri İlişkileri Yönetimi) yazılımları aracılığıyla influencerlara ulaşmak mümkündür. Birçok üniversite, etkileyiciler için stratejiler oluşturmak için artık yüksek lisans düzeyine odaklanıyor.Özetle, çekme dijital pazarlama, aktif olarak pazarlama materyali arayan tüketiciler tarafından karakterize edilirken, itme dijital pazarlama, pazarlamacılar tarafından bu içeriği aktif olarak aramadan mesajların gönderildiği zamandır.

Çevrimiçi Davranış Reklamcılığı

“Kullanıcının ilgi alanlarına ve tercihlerine göre uyarlanmış reklamlar sunmak için belirli bir cihazda ve çeşitli, alakasız web sitelerinde” bir kullanıcının çevrimiçi etkinliği hakkında zamanında bilgi toplama uygulamasıdır. Bu tür reklamlar, kullanıcının davranışına ve modeline göre özelleştirilir.

İşbirliği Ortamı

Kuruluşlar, teknoloji hizmet sağlayıcıları ve dijital ajanslar arasındaki çabayı, kaynak paylaşımını, yeniden kullanılabilirliği ve iletişimi optimize etmek için bir işbirliği ortamı oluşturulabilir. Buna ek olarak, kuruluşlar müşterilerini onlara nasıl hizmet edeceklerini daha iyi anlamaya davet ediyor. Bu veri kaynağına kullanıcı tarafından oluşturulan içerik denir. Bunun çoğu, kuruluşun insanları sitenin diğer kullanıcıları tarafından değerlendirilen fikirleri paylaşmaya davet ettiği şirket web siteleri aracılığıyla gerçekleştirilir.En popüler fikirler bir şekilde değerlendirilir ve uygulanır. Bu veri elde etme ve yeni ürünler geliştirme yöntemini kullanmak, bir kuruluşun müşterisi ile ilişkisini ve aksi takdirde gözden kaçacak fikirleri teşvik edebilir. UGC, doğrudan tüketicilerden alındığından düşük maliyetli reklamdır ve kuruluş için reklam maliyetinden tasarruf sağlayabilir.

Veriye Dayalı Reklamcılık

Kullanıcılar, müşteri yolculuğunun yolunda attıkları her adımda çok fazla veri üretir ve markalar artık bu verileri, veriye dayalı programatik medya satın alma ile bilinen kitlelerini etkinleştirmek için kullanabilir. Müşteri gizliliği ifşa edilmeden, kullanıcıların verileri dijital kanallardan toplanabilir (örneğin: bir müşteri bir web sitesini ziyaret ettiğinde, e-posta okuduğunda veya bir markanın mobil uygulamasını başlattığında ve onunla etkileşime girdiğinde), markalar ayrıca dijital kanallardan veri toplayabilir.Gerçek mağaza ziyaretleri ve CRM ve satış motoru veri kümelerinden gelen dünya müşteri katılımı. İnsanlara dayalı pazarlama veya adreslenebilir medya olarak da bilinen veriye dayalı reklamcılık, markaların hedef kitlelerinde sadık müşterilerini bulmasını ve her müşterinin anları ve eylemleriyle son derece alakalı, gerçek zamanlı olarak son derece kişiselleştirilmiş iletişimler sunmasını sağlar.Bugün bir stratejiye karar verirken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta, dijital araçların propaganda ortamını demokratikleştirmiş olmasıdır.

Yeniden pazarlama

Yeniden pazarlama, dijital pazarlamada önemli bir rol oynamaktadır. Bu strateji, pazarlamacıların, belirli bir ürün veya hizmeti araştıran veya belirli bir amacı olan, genellikle web konuşmacılarında arama yapan kişiler olarak adlandırılan belirli bir ilgi alanı kategorisine veya tanımlanmış bir kitleye yönelik hedefli reklamlar yayınlamasına olanak tanır.

Oyun Reklamı

Oyun reklamları, bilgisayar veya video oyunlarında bulunan reklamlardır. Oyun içi reklamcılığın en yaygın örneklerinden biri spor oyunlarında görünen reklam panolarıdır. Oyun içi reklamlar, silah, araba veya giysi gibi oyun durumu simgeleri olarak hizmet eden markalı ürünler biçiminde de görünebilir. Yeni dijital çağ, markaların, kendi markalarıyla ilgilenebilecek veya geçmişteki göz atma ilgi alanlarına dayalı olabilecek müşterilerini seçici olarak hedeflemesini sağladı.İşletmeler artık hedeflenen gönderilerinin görmesini istedikleri yaş aralığını, konumu, cinsiyeti ve ilgi alanlarını seçmek için sosyal medyayı kullanabilir. Buna ek olarak, bir müşteri, benzer markalar, ürünler ve hizmetler için reklamları görmeleri için İnternet’te son arama geçmişine dayalı olarak ‘takip edilebilir’, bu da işletmelerin bu belirli müşterileri hedeflemesine olanak tanır.

Kanallar

Dijital pazarlama kanalları, dijital bir ağ aracılığıyla üreticiden tüketici terminaline ürün değeri yaratabilen, geliştirebilen ve iletebilen İnternet tabanlı sistemlerdir. Dijital pazarlama, birden çok dijital pazarlama kanalı tarafından kolaylaştırılır, bir reklam veren olarak asıl amacı, maksimum iki yönlü iletişim ve marka için daha iyi bir genel yatırım getirisi ile sonuçlanan kanalları bulmaktır. Mevcut birçok dijital pazarlama kanalı vardır;

Bağlı pazarlama

Bağlı kuruluş pazarlaması, çevrimiçi platformlar aracılığıyla güvenli, güvenilir ve kolay bir pazarlama aracı olarak kabul edilmez. Bunun nedeni, bir dizi talepkar yeni müşteri yaratabilecek üyelik açısından güvenilirlik eksikliğidir. Bu risk ve zayıf iştiraklerin bir sonucu olarak, dürüstçe gerçekleşmeyen komisyon iddiaları açısından markayı sömürüye açık hale getiriyor.

Görüntülü reklamcılık

Terimden de anlaşılacağı gibi, çevrimiçi görüntülü reklamcılık, tüketiciye İnternet üzerinden promosyon mesajları veya fikirlerin gösterilmesiyle ilgilenir. Bu, çok çeşitli reklam bloglarını, ağları, geçiş reklamlarını, bağlamsal verileri, arama motorlarında reklamları, sınıflandırılmış veya dinamik reklamları vb. içerir.

E-posta pazarlamasının

Diğer dijital pazarlama biçimlerinden daha ucuz olduğu düşünülür; Değer önerileri gibi bir mesajı mevcut veya potansiyel müşterilere hızlı bir şekilde iletmenin bir yoludur.

Arama Motoru Pazarlaması

Arama motoru pazarlamacılığı (SEM), öncelikle web sitelerinin ücretli reklamcılık yoluyla arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) görünürlüğünü artırarak tanıtımını içeren bir İnternet pazarlama biçimidir. SEM, tıklama başına ödeme (PPC) listelerini artırmak için arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek bir sıralama elde etmek için web sitesi içeriğini ve site mimarisini ayarlayan veya yeniden yazan arama motoru optimizasyonunu içerebilir.

Sosyal medya pazarlamasının faydaları

 • Şirketlerin, telefon ve e-posta tabanlı reklamcılık gibi geleneksel pazarlama yoluyla ulaşılamayan geniş, çeşitli kitlelere kendilerini tanıtmalarına olanak tanır.
 • Pazarlama, çoğu sosyal medya platformunda minimum düzeydedir ve bu da onu neredeyse her büyüklükteki işletme için erişilebilir kılar.
 • Belirli demografileri ve pazarları hedefleyen kişiselleştirilmiş pazarlamayı ve doğrudan pazarlamayı teşvik eder.
 • Şirketler, müşterilerle doğrudan bağlantı kurarak geri bildirim almalarına ve sorunları neredeyse anında çözmelerine olanak tanır.
 • Bir şirketin pazar araştırması yapması için ideal ortam.
 • Rakipler hakkında bilgi edinme ve rekabet avantajını artırma aracı olarak kullanılabilir.
 • Sosyal medya, marka etkinliklerini, fırsatlarını ve haberlerini tanıtmak için kullanılabilir.
 • Platform ayrıca sadakat puanları ve indirimler şeklinde teşvikler sunmak için de kullanılabilir.