Web Sitesi Ziyaretçi Analizi

İnternet sitelerinin hızla çoğaldığı ve büyüdüğü günümüzde web sitesi analizi de son derece önemli bir konu olmaktadır.  Analiz ve raporlama işlemlerinin yapılması sitelerin büyümesine katkı sağlayacak ve bilinirliğinizi artıracaktır. Sanal dünyada ki imajınızı korumak ve daha da yükseltmek için ziyaretçi analizlerinin doğru zamanda yapılması son derece önemlidir. Web sitelerinin tasarımında önce veya sonrasında bu işlemler ele alınabilir. Web siteleri internet dünyasında gördüğümüz kadar olmayıp diğer sitelerle rekabeti ve hızla büyümesi için gereken işlemlerin yapılması gerekir. Metinler ve görsellerin kaliteli olmasının yanı sıra site düzeninde yer alacağı alan da son derece önemlidir. Ekranda ki fotoğraflar, metinlerin nerede, nasıl görüneceği gibi detaylar web sitelerini ilgilendiren konular arasındadır. Site ziyaretçi analizi yaparak kullanıcıların ilgilerini ölçebilir, bu doğrultuda sitelerinizi yapılandırabilirsiniz.

Web Sitesi Analizleri ve Dijital Pazarlama İlişkisi Nedir?

İleriye yönelik pazarlama, dijital pazarlama planlarında ziyaretçi analizleri son derece önemlidir. Web sitesi yapılırken analizinin yapılmasında hizmet alınan dijital medya ajansları web sitesinin analizlerinin yapılması, raporlamasını sağlayarak gereken düzenlemeleri de yapmaktadır. Sayfanıza giren ziyaretçi sayısı, nereden girdiği, hangi sayfanın yönlendirmesiyle geldiği, Google site analizinde hangi arama sonucunda bulduğu, yaşadığı şehir, yaş grubu gibi ayrıntılar ücretsiz şekilde raporlanmaktadır.

Ziyaretçilerin İzlenebileceği İstatistik Araçlarının Faydaları Nelerdir?

İnternet sitenizde hangi sayfanın daha çok analiz edildiği, hangi içeriklerin ilgi çektiği, sayfalarda geçirilen süre gibi veriler web site raporu hazırlama aşamasında son derece önemlidir. İstatistik ve analiz araçlarıyla internet sitelerinize girenlerin hareketlerini takip ederek anlamlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Web raporları, analizler internet dünyasında değerini, yerini sayısal olarak bilinmeyi sağlayan önemli öğeler arasında yer alır.

Web Site Analiz Araçları Nelerdir?

En bilinen site ziyaretçisi analiz araçları şu şekilde sıralanabilir:

Google Analytics: Google’un sunduğu bu ücretsiz aracı sayda gösterimleri ayda 5 milyona ulaşana kadar ücretsiz kullanmak mümkündür. Popüler web sitelerinde kullanılan bu araç dünyada en çok kullanılan istatistik aracıdır. Sitenizde yer alan ziyaretçi sayıları anında görüntülenebilir. Ziyaretçilerin arama motoru üzerinden mi başka sitelerden mi geldiği öğrenilebilir.

Yandex Metrica: Yandex tarafından ücretsiz sunulan istatistik aracıdır. Google Analyticsle benzeyen özellikler taşımaktadır. Ziyaretçi davranışlarından tıkladığı alanlara kadar pek çok bilgiyi anında video izler gibi kolaylıkla izleme şansınız bulunur.

Gauges: Yalnızca internet sitesi analizini yapan Gauges anlık verilerin gösterilmesini ağlar. Pano üzerinde sayfa yenilemeleri yapılmasına gerek duyulmadan veriler anlık şekilde yansıtılır. Tam ekran tek harita üstünde site ziyaretçilerinizi de inceleme şansı yakalarsınız.

Clicky: 3000 gösterime dek ücretsiz şekilde ziyaretçi analizleri yapmanıza imkan verir. Ücretli sürümleri de kurumsal alanlarda sıklıkla kullanılır. En çok kullanılan linkler, sayfaların hangi alanında daha çok zaman geçirildiği de öğrenilebilir.

W3Counter: Sade ve basit araçlar arayanlar için mükemmel bir tercihtir. Arama motorundan gelen kişiler, günlük ziyaretçi sayısı, referans gösteren siteler gibi tüm özellikleri sunar. Sitenizde yer alan ziyaretçilerin anlık kaçının yazıları okuduğu, yazı yazdığı boşta olduğu da görüntülenebilir.

Kissmetrics: Alışveriş siteleri gibi sitelerde bile müşterilerin hangi aşamalarda ürün almaktan vazgeçtiği gibi bilgileri de öğrenmeniz mümkündür. Fonksiyonel istatistik aracı olup diğer araçlardan farklı olup sitede ki ziyaretçi adımlarını bile kaydeder.

Piwik: İstatistikleri gecikmeli değil, anlık olarak sunmaktadır.

FoxMetrics: Ziyaret oranları, sayfanın görüntülenme sayısı gibi verileri ziyaretçi hareketiyle birlikte sunar. Ziyaretçi davranışlarıyla verileri birleştirip anlamlı şekilde sunabilirsiniz.

MixPanel: Mobil istatistik aracıdır. Sayfa görüntülenmesi, detaylı analizleri de sunmaya yarar.